Trataka

Trataka

Viena no svarīgākajām hatha jogas attīrīšanas praksēm – Trataka jeb trātaka sola lielus ieguvumus acīm, kā arī prāta koncentrācijai. Rezultāti var būt jūtami jau pēc pirmās reizes.

Kečari mudra

Kečari mudra

Kečari mudra (khecari mudra) ir viena no vissvarīgākajām un reizē arī grūtākajām mudrām jogā. Tās apgūšana sniedz daudzus labumus, taču fizioloģisku iemeslu un pacietības trūkuma dēļ to sasniegt izdodas vien retajam. Jogas studijas Latvijā parasti nemāca šo mudru, jo...

Jogas nodarbības

Ikdienā ikviens no mums daudz laika pavada viens – ar sevi, internetā vai aizklīst savās domās. Laiks rit, diena ir pagājusi vientuļās izklaidēs un pārdomās un gadi joprojām skrien kā stirnas.

Iespējas sazināties internetā ir kļuvušas plašākas, bet mūsu bioloģija nav mainījusies. Komunikācija tiešsaistē nevar un arī neaizstāj reālu kontaktu. Arī pētījumi visā pasaulē apliecina, ka vientuļo cilvēku skaits turpina pieaugt, sevišķi pandēmijas apstākļos. 

Acu kontakts, smaids, dziļas sarunas – nekas nevar aizstāt reālu kontaktu.

Joga nozīmē vienotību. Tā var būt prāta un ķermeņa savienība, savienošanās ar Dievu.

Jogas nodarbībās mēs praktizējam asanas (jogas pozas), mudras, pranajāmu vai piedalāmies kopīgā meditācijā. Varam darīt visu, taču tieši meditācija ir tā prakse, kas ļaus augt garīgi, mazinās stresu, uzlabos veselību un arī dos netveramākus labumus – iegūt dvēseles mieru un sagatavoties nāvei (tikai dziļa meditācija).

Jā, (ilgstoša) meditācija vienatnē ir vislabākā prakse, taču tai ir daži trūkumi. Vairums iesācēju ir nepacietīgi, nevar sagaidīt progresu un pamet nodarbības jau pēc dažām dienām, nedēļām vai mēnešiem. (Labā ziņa – jogas prakses ir iespējams atsākt jebkurā brīdī.)

Kopīgas jogas nodarbībās Rīgā vai jebkur palīdz uzsākt un turpināt sadhanu (garīgo praksi) arī situācijās, kad uznāk slinkums, negribēšana vai parādās citi attaisnojumi. Nodarbībās var satikt draudus, skolotāju, iepazīt jaunus cilvēkus un kopīgi praktizēt to, kas palīdz ne tikai ķermenim, bet arī prātam. 

1. Dalīts prieks ir dubults prieks – arī meditācija

Mēs varam baudīt mūziku un arī dejot vienatnē, taču kopā ir patīkamāk. Arī grupas meditācijas efekts daudziem cilvēkiem ir spēcīgāks nekā praktizēšana vienatnē. Jau būšana vienā telpā ar daudziem cilvēkiem pilnīgā klusumā, aizvērtām acīm ir īpaša pieredze. Koncentrēšanās uz vienu mērķi un tai sekojošā meditēšana ir vēl vienu pakāpi augstāks līmenis. Jutīgāki cilvēki izjūt būtisku atšķirību starp meditāciju vienatnē vai kopā ar skolotāju vai meistaru. 

2. Kopīga meditācija palīdz izveidot paradumus

Mēs esam tikai savu paradumu kopums. Ja vēlaties sevi pārmainīt ir svarīgi izveidot jaunus paradumus, kas pamazām aizstās iepriekšējos. Jogas nodarbības grupā sniedz lielāku motivāciju, iedrošinājumu un palīdz nostiprināt praksi. Tas ir sevišķi nozīmīgi prakses sākotnējās fāzēs, bet arī vēlāk var būt nepieciešams periodiski pievienoties grupai, lai gūtu jaunu iedvesmu.

3. Atsauksmes un atgriezeniskā saite

Jogas nodarbībās, sevišķi meditācijās, satiekas cilvēki ar dažādu sagatavotības līmeni un katram ir sava pieredzes bagāža. Uzsākot praksi, vienmēr ir daudz jautājumi – ko darīt, kā darīt, kad darīt, cik ilgi. Tas ir normāli. Atbildes uz šādiem jautājumiem var saņemt grupas ietvaros, taču labāk  no skolotāja vai jogas meistara.

Nodarbībās ir iespējams dalīties ar savām sajūtām, pieredzēm prakses laikā, taču tas nav obligāti nepieciešams. Citu komentāri, ka viņi ir redzējuši gaismas, skaņas vai vīzijas var šķist interesanti, bet reizēm arī demotivējoši, ja pašiem nav tāda pieredze.

Jogas kontekstā gan šādām pieredzēm nav īpaša nozīme un tās bieži tiek uzskatītas par šķērsli, jo novērš fokusu no galvenā. Atsevišķas pieredzes ir noderīgas un kalpo kā atskaites punkts, ka esat nākamajā līmenī, bet to vajag pārspriest tikai ar jogas skolotājiem, kam pašiem ir atbilstoša pieredze un spējas.

Atcerieties – jogas augstākais mērķis ir sasniegt nirvakalpa samadhi (augstāko apgaismību) stāvokli, kas ļauj izrauties no pārdzimšanas cikla (samsāra). Tiem, kas izvirza augstus garīgos mērķus ir svarīgi pie tiem arī turēties. Diemžēl ikdienā, arī jogas nodarbībās, ir daudzi praktizētāji, kas ir atmetuši šo mērķi kā nesasniedzamu. Viņi atliek to uz nākamajām dzīvēm un vairs pat nemēģina iet tālāk. Tā drīkst darīt, bet, ja jums ir augstāki mērķi, neklausieties viņos un turpiniet praktizēt. Sasniegt apgaismību vienas dzīves laikā ir iespējams, ja vien ir spēcīga motivācija un uzcītīga prakse.

4. Nodarbības grupā sniedz fiziskus ieguvumus

Grupu nodarbības (arī jogas nodarbības) sniedz netiešus, taču reizē arī pilnīgi taustāmus ieguvumus, kas balstīti mūsu bioloģijā un evolūcijā.

Ir zināms, ka vientulība būtiski palielina risku aiziet pāragri mūžībā un grupu nodarbības būtiski (pat 2x) samazina iespēju nomirt tuvākā gada laikā. Jogas grupu nodarbības palielina sociālos kontaktus, saskarsmi un var palīdzēt novērst šo risku.  Savukārt kopīgas meditācijas ļauj ātrāk izveidot ciešākus kontaktus, jo šāda pieredze ir intīma un reizē arī kopēja. Tas ir kā kopējs noslēpums, ko citi nesapratīs.

5. Pārmaiņas sākas no viena cilvēka

Mēs varam sapņot par pārmaiņām pasaulē un domāt, ka citiem ir kaut kas jādara, lai mazinātu ciešanas. Šāds domāšans veids ir saprotams, taču reizē arī maldīgs. Pārmaiņas var sākties un arī sākas ar vienu cilvēku – katru no mums. Tās tālāk ietekmē mūsu kontaktpersonas, bet viņi atstāj ietekmi uz citiem apkārtējiem. Rezultātā var tikt pārmainīta visa pasaule.

Ir svētie, kas aiziet mežā vai kalnos vientulībā. Pie viņiem sāk nākt cilvēki pēc padoma. Slava izplatās. Ar laiku apkārt būdiņai sāk rasties citas būdiņas, apmetnes, izaug pilsētas. Tie ir reāli gadījumu un tā notiek arī ar garīgo mācību un reliģiju izplatīšanās.

Mēs nesakām, ka kāds jo jums kļūs par svēto vai augstākās pakāpes jogu. Tas ir iespējams, taču arī mazāka mēroga panākumi var dot milzīgu efektīvu visas civilizācijas attīstībā.

Arī mazāka mēroga, individuālie mērķi, ir svarīgi. Miers, labāka veselība, dusmu un stresa mazināšana – tas viss ir svarīgi. Piemēram, kečari mudra palīdz pārvaldīt savu runu un reizē to apgūstot var vieglāk sasniegt augstākus apziņas līmeņus. Savukārt trataka palīdz saglabāt skaidru redzi, kas ir īpaši svarīgi laikmetā, kad lielu daļu dzīves pavadām skatoties dažādos ekrānos. Veiksmīga tratakas apgūšana vēlāk ļaus arī vieglāk apgūt citas garīgās prakses, kur uzsvars ir uz garīgās redzes attīstīšanu.

6 . Svētais ir grēcinieks, kas nepadevās jeb prakse veido meistaru

Ikvienas prasmes apgūšana prasa laiku un enerģiju. Meistari jebkurā jomā kādreiz bija iesācēji, bet svētie iepriekš (šajā vai iepriekšējā dzīvē) pilnīgi noteikti tādi nebija. Jogas nodarbības palīdz iegūt jaunas zināšanas un/vai nostiprināt esošās zināšanas praksē. Tāpat tā ir iespēja satikt jaunus cilvēkus, kas jau atkal sniedz jaunus impulsus un nav zināms, kur jūsu ceļš tālāk aizvedīs.

Meditācija vai joga grupā ir labs veids kā izdarīt ko labu ne tikai sev, bet arī visai pasaulei. Ja neplānojat uz nodarbībām doties katru dienu, noteikti turpiniet praktizēt arī mājās. Sākotnēji dariet to vismaz 5 – 10 minūtes dienā, lai izveidotu ieradumu. Vēlāk praksei atvēlēto laiku varat pakāpeniski palielināt.

Kopumā varam droši apgalvot, ka jogā prakses ir daudzas un dažādas, bet meditācija viennozīmīgi ir svarīgākā no tām. Ja jāizvēlas tikai viena, izvēlieties meditāciju.