Joga iesācējiem

Kad radusies interese par jogu, automātiski rodas daudzi un dažādi jautājumi. Atbildes uz tiem gūsiet laika gaitā, bet pats svarīgākais ir neatlikt darbošanos uz vēlāku laiku, jo rīt jau var būt citas prioritātes un rītdiena var arī nepienākt.

Jogas fiziskie aspekti jau tradicionāli piesaista vislielāko uzmanību un arī Latvijā ar jogu nereti saprot tieši hatha jogu, t.i. ķermeņa fiziskā kontrole, ko palīdz sasniegt a) speciālas pozas (asanas), b) elpošanas vingrinājumi (pranajāmas), c) ķermeņa un roku pozīcijas (mudras), d) dzīvības spēka kontrolēšanas tehnikas (bandhas). Hatha jogas vingrinājumi palīdz ķermenim uzņemt lielāku kosmiskās enerģijas daudzumu un tādējādi palīdz arī labāk sagatavoties meditācijai, taču tie nav obligāti nepieciešami garīgai attīstībai (Hariharananda)

Kā izvēlēties jogas skolotāju?

Joga iesācējiem hathas novirzienā ir pieejama dažādās studijās un fitnesa centros. Skolotāju kvalifikācija parasti tiek apliecināta ar viņu stāžu un dažādu eksotisku kursu sertifikātiem.

Pasaulē ir simtiem un, iespējams, pat tūkstošiem dažādu jogas organizāciju un to skaits tikai pieaug. Svarīgāk par hatha jogas skolotāja kvalifikāciju ir viņa izpratne par cilvēka anatomiju. Iemācīties mēs varam praktiski visu, bet ir būtiski izvairīties no traumām. Nav noslēpums, ka traumatisms jogas nodarbībās Rietumu pasaulē ir samērā izplatīts un to lielā mērā var skaidrot ar jogas skolotāju nepietiekamo kompetenci un zināšanām par cilvēka anatomiju.

Tā kā sākotnēji Jums nebūs izpratne par to, kas ir labs jogas skolotājs, ir vērts apmeklēt vairākas studijas, lai izmēģinātu vairākus variantus. Ja kāds no skolotājiem aizliedz apmeklēt nodarbības pie citiem skolotājiem, tā ir laba zīme, ka ir pēdējais laiks no viņa atvadīties.

Ja šobrīd neesat īpaši elastīgi un nevarat stāvus pielikt galvu pie taisnām kājām, iespējams, ka ir vērts izmēģināt ajengāra jogu. Ajengāra joga ir hatha jogas paveids. Tās nosaukums radies no dibinātāja B.K.S. Ajengāra, kas ir Rietumu pasaulē pats zināmākais hatha jogas skolotājs. Par viņu ir uzņemti daudzi video un filmas un izdotas arī grāmatas latviešu valodā. Ajengāra jogas nodarbību laikā tiek izmantoti dažādi palīglīdzekļi (jostas, bloki, polsteri u.c.), kas ļauj ātrāk sasniegt vēlamo rezultātu. Šī novirziena pasniedzējiem ir stingra kvalifikācijas sistēma un, lai tiktu uz augstākiem līmeņiem parasti ir vajadzīgi vairāki gadi.

Kas jāņem vērā pirms nodarbības?

  • Katram no mums ir savas īpatnības un fiziskās sagatavotības līmenis. Dodoties uz nodarbībām, kurās tiek mācīta jogajoga iesācējiem nodarbības iesācējiem visi dalībnieki nebūs vienādi un ar to ir jārēķinas. Velciet brīvu sporta apģērbu.
  • Paņemiet līdzi savu paklājiņu (ja ir) un sedziņu (pledu). Daudzām nodarbībām beigās ir relaksācija uz muguras un ir patīkami, ja var apsegties, sevišķi ziemas sezonā. Ja šobrīd nav savs jogas paklājiņš, nebēdājiet. Jogas studijās parasti ir viss nepieciešamais inventārs iesācējiem.
  • Nekautrējieties par savām kļūdām vai nezināšanu. Droši uzdoties jautājumus. Tas palīdzēs ātrāk saprast skolotāja kompetenci un gūt atbildes.
  • Nodarbībās, kas veltītas pranajāmai, rakstu studijām vai meditācijai nebūs fiziski aktīvas, taču nereti tās ir pat noderīgākas par citām.
  • Prasmes un iemaņas rodas tikai ar laiku, taču ilgtermiņā labākos rezultātus gūst tie, kas darbojas neatlaidīgi un pastāvīgi. Cilvēki, kuriem ir talants kādā jomā to nereti iznieko, savukārt ar gribasspēku apveltītie un šķietami netalantīgie sasniedz virsotnes savā jomā.
  • Sarežģītāko pozu apgūšanai var būt vajadzīgi vairāki gadi, taču pozitīvus uzlabojumus veselībā, pašsajūtā un skatījumā uz dzīvi, Jūs redzēsiet daudz ātrāk. Uzsākot jogas ceļu, Jūs iepazīsieties ar daudziem jauniem cilvēkiem, gūsiet jaunu pieredzi un neviens nevar pateikt, kur šis ceļš aizvedīs. Liela daļa jogas praktizētāju saka, ka, sākot nodraboties ar jogu, viņu dzīvē sākās jauns posms.

Kādas ir izmaksas?

Jogas nodarbības iesācējiem Rīgā, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ogrē vai citur Latvijā parasti nav bez maksas. Izņēmums ir iepazīšanās nodarbības vai atvērtās nodarbības kāda īpaša pasākuma ietvaros. Rīgā vienas stundas cena parasti ir no 5 eur (pērkot abonamentu) līdz pat 15, 20 eur par vienu apmeklējumu.

Individuāla apmācība ir būtiski dārgāka un cena var pārsniegt pat 50 eur par vienu individuālu jogas nodarbību. Pie šādām cenām nav nekāds brīnums, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju izvēlas apmeklēt grupu nodarbības. Vēl dārgākas parasti ir ārvalstu skolotāju vizītes, kas lielā mērā skaidrojams ar nepieciešamību segt organizatoriskās izmaksas – aviobiļetes, naktsmītnes, ēdināšana u.c.

Kur apgūt garīgās zināšanas?

Gandrīz katrā jogas studijā pasniedzēji cenšas audzēkņiem vismaz nedaudz nodot arī garīgās zināšanas. Tas kādi būs uzsvari un šo zināšanu līmenis ir atkarīgs no pasniedzēja kvalifikācijas. Augstākās zināšanas var sniegt tikai garīgi apskaidrota būtne, kas sasniegusi augstāko nirvakalpa samadhi stāvokli un vismaz publiski neviens šāda līmeņa skolotājs Latvijā nav manīts, taču pasaulē tādi ir pieejami.

Informācijas laikmetā ir grūti atšķirt graudus no pelavām un arī atpazīt patiesu skolotāju no viltvārža nav vienkārši. Šī iemesla dēļ labākais veids kā atrast augstākā līmeņa skolotāju ir paļauties uz meistaru pēctecības līnijām, kur augstākā līmeņa apskaidrots skolotājs nodod zināšanas līdzīga līmeņa māceklim un tas savukārt savam māceklim. Viena no šādām jogas meistaru līnijām ir pārstāvēta krija jogā, sk. kriya.org. Krija jogas meistaru mācekļi – skolotāji regulāri (ziemā un vasarā) apmeklē arī Latviju, taču satikt meistaru regulāri iespējams Indijā, bet Eiropā tikai pa retam.

Kā atšķirt meistaru no parasta skolotāja? Skolotāji ir daudz, bet meistari ir daži. Jogas iesācējam atšķirt graudus no pelavām nav iespējams un atliek paļauties uz citu vērtējumiem, kas nav ideāls variants. Satikt savu īsteno dzīves skolotāju – guru var tikai tad, kad skolnieks ir tam gatavs. Tas var likties jocīgi, bet garīgajā līmenī darbojas citas likumsakarības un, kad būsiet gatavi skolotājs uzradīsies pats.

Otra iespēja ir sasniegt apgaismību pastāvīgi. Ja Jūsu prāts šobrīd jau ir daļēji atmodināts, tas var notikt spontāni, saņemot nelielu impulsu no malas. Varat to pārbaudīt, izlasot vai noklausoties audio formātā vienu no jogas pamattekstiem – Joga Vasišta. Reanimatologs Pēteris Kļava garantē darba ārkārtējo kvalitāti un norāda, ka, līdz šim neko jaudītāku nav lasījis.