Trataka jeb trātaka (sanskritā – “tratak” – skatīties, vērot ) ir spēcīga prakse, kuras laikā notiek skatīšanās melnā punktā, simbolā, spogulī vai biežāk sveces liesmā. Tā tiek praktizēta, lai attīrītu redzi (ārējo un iekšēju). Ši ir viena no sešām attīrīšanas praksēm jeb shat karmām, kas aprakstīta traktātā “Hatha Joga Pradipika” 2. nodaļā – veltot tai divus pantus (2. nodaļa 31. un 32. pants).
- “Esot mierīgam, ir vienmērīgi [nekoncentrējoties] jāskatās uz nelielu zīmi, līdz brīdim, kamēr acis piepildās ar asarām. Āčarjas [jogas skolotāji] to sauc par Trātaka.” (31. pants)
- “Trātaka iznīcina acu slimības un aizvāc slinkumu. To jāglabā kā noslēpumu ļoti uzmanību, kā dārgumu lādi”.
Kā praktizēt trātaku?
Trātaku (bahiranga trataku – koncentrētu ārēja objekta vērošanu) var praktizēt jebkuros apstākļos, bet vislabāk tukšā dūšā no plkst. 4.00 līdz plkst. 6.00 vai vakarā pirms gulētiešanas vai meditācijas.
- Izvēlieties telpu, kas ir tumša un klusa, bez ārējiem traucēkļiem;
- Novietojiet sveci 60 – 100 cm lai liesma būtu acu augstumā. (Izvēlieties galda sveci, nevis tējas sveci (plošku). Svarīgi, lai liesma nekustētos.
- Apsēdieties ērtā pozā. Ideāli ir lotss, bet varat arī sēdēt vienkārši uz krēsla ar taisnu muguru. Atbrīvojiet ķermeni. Elpai jābūt ļoti lēnai, lai liesmiņa neraustītos.
- Aizveriet acis un pāris minūtes turiet tās aizvērtas. Elpojiet lēnām caur degunu;
- Atveriet acis un skatieties uz sveces liesmu, nemirkškinot acis aptuveni 5 minūtes. Ja acis sāk pārlieku asarot vai sūrstēt, aizveriet tās un uzreiz pārejiet uz nākamo punktu vai atpūtiniet nedaudz un turpiniet skatīties.
- Aizveriet acis un koncentrējieties adžna čakrā (punktā starp uzacīm) vai galvas centrā (iekšpus punktam starp uzacīm. Ieraudzīsiet to pašu sveces liesmu, iespējams, citā krāsā. Ja attēls kustās, novirziet to atpakaļ uz sākotnējo punktu un izpētiet. Liesmas vietā varat redzēt arī melnu punktu.
- Turpiniet pētīt sveces mentālo attēlu aptuveni 10 minūtes vai ilgāk, ja vēlaties.
Reālus prakses ieguvumus varat sākt manīt jau pirmā mēneša laikā.
Papildus tam varat praktizēt arī “antaranga trataka”. Sagatavošanās prakse ir līdzīga iepriekšējai, taču šeit netiek izmantoti ārēji objekti. Tā vietā uzreiz notiek koncentrācija uz iekšēju, izvēlētu attēlu – mēness, sveces liesma, gaismas punkts, OM simbols, guru attēls u.c. Šī prakse ir daudz grūtāka un prasa daudz ilgākus treniņus. Vienkāršāko trātakas veidu, skatīšanos uz sveci, var praktizēt uzreiz. Rezultāti (mentāls sveces attēls) būs redzams jau pirmajā reizē.
Prakses ieguvumi
Hatha joga pradipika minēts, ka trataka iznīcina acu slimība un slinkumu. Svami Muktibodhananda uzsver psiholoģiskos ieguvumus šādām likstām “depresijā, bezmiegs, alerģijas, bailes, stājas traucējumi, koncentrācijas un atmiņas traucējumi. Tās svarīgākais efekts ir ir uz adžna čakru un smadzenēm. Gherand Samhita norāda, ka tā veicina gaišredzību un smalku manifestāciju uztveri..”**.
Cilvēka veselības perspektīvā – ajūrvēdā šī tehnika tiek izmantota, lai mazinātu acu nogurumu, tuvredzību, astigmātismu un pirmās pakāpes kataraktas***. Lai pārbaudītu procedūras reālo iedarbību uz pacientiem, t.i. cilvēkiem, kam ir reālas acu problēmas ajūrvēdas ārsti Indijā veica pētījumu par tratakas fizioloģisko iedarbību (1 mēnesi – 1 prakse dienā). Autori secināja, ka tehnika spēj palīdzēt uzlabot redzes kvalitāti – funkcionālo efektivitāti, acs metabolismu un pielāgošanos tumsas – gaismas pārejai****. Cita veida fizioloģiskie uzlabojumi netika novēroti, savukārt garīgās pārmaiņas un spēja koncentrēties, kas ir trātakas galvenais fokuss jogā netika pētītas.
Papildus informācija
- **S. Muktibodhananda Hatha Yoga Pradipika Yoga Publications Trust, Munger, India (1993) p.212. Sk. internetā: https://terebess.hu/english/Hatha-Yoga-Pradipika-Muktibodhananda.pdf
- *** Turpat, 214. lpp
- **** Gopinathan G. “A clinical study to evaluate the efficacy of Trataka Yoga Kriya and eye exercises (non-pharmocological methods) in the management of Timira (Ammetropia and Presbyopia)” Sk. internetā: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665208/
- Video instrukciju var redzēt šeit – https://www.youtube.com/watch?v=1yAW_8qjqCM Video kopumā ir pareizs, taču sveci mājas apstākļos ir vēlams novietot acu augstumā. Tas ļaus saglabāt taisnu mugurkaulu un neliks kaklam kļūt stīvam. Alternatīva demonstrācija šeit – https://www.youtube.com/watch?v=l8RuHvAXdT8