Kečari mudra (khecari mudra) ir viena no vissvarīgākajām un reizē arī grūtākajām mudrām jogā. Tās apgūšana sniedz daudzus labumus, taču fizioloģisku iemeslu un pacietības trūkuma dēļ to sasniegt izdodas vien retajam. Jogas studijas Latvijā parasti nemāca šo mudru, jo paši skolotāji to nav spējīgi izpildīt.
Kas ir kečari mudra?
Kečari mudra ir viena no galvenajām hatha jogas praksēm. Hatha jogas pamattekstā – “Hatha Joga Prapidika “(sarakstīta 15. gs) šai mudrai ir veltīts 21 pants, kas ir vairāk kā jebkurai citai praksei un uzsvērti tās ieguvumi.
Kādi ir ieguvumi no šīs mudras?
Jogas tradīcijā liela nozīme tiek pievērsta prānai, kas rinķo cilvēka ķermenī. Vājais punkts šajā ciklā ir mute, kuru turot atvērtu vai runājot tiek zaudēta enerģija. Kečari, burtiski tulkojot, nozīmē – “lidot iekšējā telpā”. Izpildot mudru pilnībā, aplis noslēdzas, jutekļi vēršas uz iekšu, palielinās jūtīgums un prātam ir vieglāk nepieķerties ārējiem impulsiem.
Galvenie ieguvumi no šīs prakses ir runas kontrole un iespēja ātrāk un vieglāk sasniegt dziļākus apziņas līmeņus un meditācijas stāvokļus. Jogas pamattekstos tiek solīta arī brīvība no slimībām un pat nemirstība, taču nevajag domāt, ka tā būs ķermeniska nemirstība.
Papildus informācija
Kečari mudrā atšķirībā no citām mudrām tiek izmantota tikai mēle. Mudras ideālā variantā mēles gals ir jāvērš uz atpakaļu un jānovieto deguna dobumā un pat vēl augstāk. Jau pieminētajā “Hatha Joga Prapidika” ir norādīts, ka “Kad tā [mēle] var pieskarties laukumam starp uzacīm, kečari var tikt sasniegta.”
Izlasot mudras aprakstu, ir vērts pamēģināt pavērst mēli atpakaļ cik tālu vien varat. Izpildot mudru, mute ir jātur ciet, taču eksperimenta ietvaros varat nostāties pie spoguļa ar muti vaļā.
Atkarībā no zemmēles saites (latīniski “lingual frenulum“) un mēles elastīguma panākumi būs dažādi. To lielā mērā nosaka iedzimtība un citi ģenētiskie faktori. Daļa var knapi aizsniegt mutes augšpusi, citi var pieskarties pie aukslejām. Pavisam nedaudzi – ar hiperelatsīgu mēli apveltītie var uzreiz izpildīt pilnu kečari mudru. Ja piederat pie pēdējās grupas, apsveicam. Sāciet izmantot to savā meditācijas praksē. Ir meditācijas praktizētāji apgalvo, ka īsta meditācija sākas tikai pēc kečari sasniegšanas. Ko darīt pārējiem? Kečari mudru var apgūt, taču tam būs vajadzīgs laiks.
Kā iemācīties kečari mudru?
Ko darīt, ja nevarat aizlikt mēli līdz deguna dobumam? Jogā šim nolūkam ir paredzēti vienkārši vingrinājumi – a) mēles izkāršana ārā un b) mēles liekšana uz āru. To var darīt 10 – 20 reizes dienā. Mērķis šiem vingrinājumiem ir palielināt zemmēles saitītes elastīgumu un/vai to saīsināt.
Klasiskajā hatha jogā gan tika izmantoti daudz ekstrēmāks variants – zemmēles saitītes pakāpeniska pārgriešana. Šīs tehnikas ietvaros aptuveni sešu mēnešu garumā katru dienu zemmēles saitītē tika veikts iegriezums mata biezumā un noris tās stiepšana. Process ir ilgs, nedaudz sāpīgs un mūsdienās to reti, kurš praktizē. Lai brūce nesadzītu aprakstā tiek minēts, ka jāber akmens sāls un speciāls augu pulveris. Pēc pusgada zemmēles saistīte ir pārgriezta pilnībā, kas paver mēlei jaunas kustību iespējas.
Neņemot vērā, ka griešanas ir nepatīkama un var būt sāpīga ir divi papildus riski: a) infekcijas, b) runas defekti (šļupstēšana) un jārēķinas ar sāpēm. Mūsdienās daļa rietumnieku, kas vēlas sasniegt mērķi ātrāk dodas pie ķirurga, lai veiktu zemmēles saitītes operāciju, bet nav dzirdēts, ka kāds lielītos ar lieliem panākumiem. Iepriekš minēto iemeslu dēļ mēs nerekomendējam izmantot griešanu.
Labā ziņa – dziļas meditācijas ietvaros var izdoties spontāni piedzīvot pilnu kečari, t.i. mēles pilnīgu atliekšanos atpakaļ un galamērķa sasniegšanu. Tas nozīmē, ka šādā stāvoklī zemmēles saitīte automātiski kļūst daudz elastīgāka. Līdzīgu elastības palielināšanos (ne)piedzīvo arī cilvēki bezsamaņas stāvokli, kas liecina, ka prāta kontroles mazināšana paliela ķermeņa rīcības brīvību.
Kečari mudras pakāpes
Daži jogas praktizētāji ir sadalījuši mudras apguves procesu vairākās pakāpēs. Pilna kečari mudra atbilst ceturtajai pakāpei.
Apmācības video
Pasaulē ir jogi, kas nav piedzimuši ar hiperelastīgu mēli, taču ir to iemācījušies laika gaitā. Viens no šādiem praktizētājiem ir svami Nitjananda Giri (skat. viņa instrukciju mudras izpildei).
Papildus informācija
Hatha Jogas Prapidika nodaļu par Kečari mudru lasiet – http://www.santosha.com/philosophy/hathayoga-pradipika-chapter3.html