Šri Svami Šivananda Sarasvati
“Koncentrācija un meditācija”

Sarasvati Sivananda iniciācija

Darba tulkotājs nav zināms (ļoti iespējams, ka daudziem vecākās un vidējās paaudzes interesentiem pazīstamā Šivanandas latviešu skolniece un daudzu pagrīdes tulkojumu autore Līvija, taču to vairs nav iespējams pārbaudīt). Oriģinālizdevums 1945.gada 8.maijā.

– Ievadvārdi –

Mīļotie mācekļi!

Meditācija ir vienīgais ceļš uz nemirstību un mūžīgo svētlaimi.

Meditācija iznīcina visus skumju, sāpju un ciešanu iemeslus.

Meditācija, regulāri izpildīta, padara prātu mierīgu, stabilu un paver ceļu uz intuitīvām zināšanām.

Bez meditācijas jūs nevarēsiet sasniegt mūžīgā izzināšanu.

Tāpēc meditējiet regulāri un jūs sasniegsiet pašrealizāciju.

Šivananda


Divdesmit norādījumi meditācijā.

  1. Iedaliet speciālu istabu meditācijai, kuru var aizslēgt. Neļaujiet tajā nevienam ieiet. Dedziniet tajā smaržvielas. Pirms ieiešanas iekšā mazgājiet kājas.
  2. Aizejiet uz tādu vietu vai istabu, kur neviens jūs nevar traucēt un kur prāts baudīs mieru un rāmumu. Protams, ne vienmēr ir ideāli apstākļi, tāpēc ne vienmēr ir iespēja izdarīt visu labāko, ko jūs varat. Taču par cik jūs esat spējīgs nonākt kontaktā ar Dievu vai Brahmanu, palieciet divatā ar Viņu.
  3. Ceļaties plkst. 4:00 no rīta*(Brahma Muhurta) un meditējiet no 4:00 līdz 6:00. Otrreiz meditējiet no 7:00 līdz 8:00 vakarā.
  4. Jūsu meditācijas istabā jāatrodas gleznai, kas attēlo jūsu Ištamu**un dažām reliģiozām grāmatām, piemēram tādām kā Gīta, Upanišadas, Joga Vasišta, Šrimad Bhagavatam u. c. Sēžat meditācijas asanā augstāk minētās gleznas priekšā.
  5. Jūs varat sēdēt vienā no pozām: Padmasana, Sidhasana, Sukhasana vai Svastikasana. Galvu, kaklu un ķermeni turiet vienā taisnā līnijā. Nenoliecaties ne uz priekšu, ne atpakaļ.
  6. Aizveriet acis un mierīgi koncentrējaties uz Trikutu – vietu starp uzacīm***. Roku pirkstus savienojiet.
  7. Nekad necīnaties ar prātu. Nedariet nekādas pārmērīgas pūles koncentrācijā. Atslābiniet visus muskuļus un nervus. Atslābiniet smadzenes. Mierīgi domājiet par savu Ištamu. Lēni atkārtojiet jūsu Guru ieteikto mantru ar Bhavu (izjūtu) un nozīmi. Nomieriniet verdošo prātu un domas.
  8. Nepielietojiet izmisīgas pūles prāta kontrolē, bet ļaujiet tam paspēlēties kādu laiku, pēc kam viņš atslābs. Kad viņam būs piešķirta brīvība, sākumā viņš lēkās no vienas puses uz otru kā no saites norāvies pērtiķis, bet pēc tam ar laiku viņa kustības kļūs lēnas un viņš vērsīsies pie jums, gaidot pavēles. Var paiet zināms laiks prāta savaldīšanai, taču ar katru reizi tam tiks patērēts arvien mazāk laika.
  9. Lai jūsu domai ir pamats – konkrēts vai abstrakts. Konkrēts – Išta Murti (izvēlētā Dievišķā forma) ar Mantru; abstrakts – vienības ideja ar OM, ja jūs esat Gjana jogas piekritējs. Tas iznīcinās visas citas pasaulīgās domas un tuvinās jūs mērķim. Aiz pieraduma prāts uzreiz atradīs patvērumu šādā stāvoklī, tiklīdz jūs to atbrīvosiet no pasaulīgās darbības.
  10. Atkal un atkal no jauna novēršiet prātu no pasaulīgiem objektiem, kad viņš novēršas no Lakšjas****, un virziet viņu uz Lakšju. Tāds cīņas veids turpināsies dažus mēnešus.
  11. Kad jūs sāksiet meditēt par Kungu Krišnu, lai jūsu acu priekšā ir glezna, kas viņu attēlo. Skataties neatlaidīgi uz to, nemirkšķinot acis. Sākumā skataties uz viņa kājām, tad uz dzelteno zīda apģērbu, tad uz dārglietām, kas karājas kaklā, uz viņa seju, auskariem ausīs, kroni, kas greznots ar dimantiem, rokassprādzēm un beidzot uz gliemežvāku, disku zizli un lotosu. Tad atkal atgriežaties pie kājām un atkārtojiet visu procesu no jauna. Atkārtojiet šo vingrinājumu atkal un atkal 30 minūtes. Kad sajutīsiet nogurumu, skatieties tikai sejā. Tādā veidā vingrinaties 3 mēnešus.
  12. Aizveriet acis un vizualizējiet šo gleznu mentāli, prātā paceļoties no kājām uz galvu kā iepriekš.
  13. Meditācijas laikā jūs varat paturēt prātā Dieva atribūtus, tādus kā visvarenība, viszināšana, tīrība, pilnība utt.
  14. Ja radīsies negatīvas domas, tad nenodarbiniet gribas spēku, lai tās padzītu. Jūs tikai pazaudēsiet enerģiju, sasprindzinot gribu un ķermeni. Jo vairāk jūs patērēsiet spēkus, lai izdzītu sliktās domas, jo ar lielāku spēku viņas jums uzbruks. Esiet vienaldzīgs. Esiet mierīgs. Viņas ātri jūs pametīs. Jūs varat arī tās izspiest ar pretējām, Dievišķām domām (Pratipakša Bhavana metode), vai daudz domāt, enerģiskāk domāt par Dievu, izrunājot Mantru, lūgšanu.
  15. Nepalaižat garām nevienu dienu. Nodarbojaties ar meditāciju regulāri un sistemātiski. Ēdiet satvisku (tīru un vieglu) barību. Atsakieties no gaļas, zivīm, olām, smēķēšanas, alkohola utt.
  16. Ja sajutīsiet miegainību, aplejiet seju ar aukstu ūdeni. Vai arī 15 minūtes pastāviet jeb sasieniet matus mezglā un pievelciet tos pie naglas virs galvas. Tiklīdz jūs sāksiet snaust, diegs izstiepsies un jūs pamodīsities. Tas būs jūsu “modinātājs”. Var arī ierīkot šūpoles un pašūpoties 10 minūtes, tas aizdzīs miegu. Piena – augļu diēta, 10 minūtes Siršasana un Majurasana palīdzēs jums cīnīties ar miegu.
  17. Esiet uzmanīgs draugu izvēlē. Neejiet uz kino*****. Runājiet pēc iespējas maz. Katru dienu divas stundas ievērojiet Mounu (klusēšanas solījumu). Neejiet nevēlamu cilvēku sabiedrībā. Lasiet labas, iedvesmojošas grāmatas (reliģiozas grāmatas arī ir laba sabiedrība, ja jums nav īstas labas sabiedrības). Uzņemiet satviskas (tīras un gaišas) ietekmes. Tas viss veicina meditāciju.
  18. Nekustaties. Turiet ķermeni nekustīgu kā statuju. Elpojiet lēni. Nekasiet ķermeni. Saglabājiet pareizu prāta stāvokli, kā to mācīja jums jūsu Guru.
  19. Kad prāts nogurs, nekoncentrējaties. Dodiet prātam nelielu atpūtu.
  20. Ja tikai viena ideja nodarbina prātu, viņa iemiesojas fiziskā vai mentālā plānā. Tāpēc, ja jūsu prāts ir pilnībā nodarbināts ar Dieva ideju, un tas domā tikai par Dievu, tad jūs ļoti ātri sasniegsiet Nirvikalpa Samadhi (burtiski tulkojot – no fantazēšanas un iedomām pilnīgi brīvs uztverošs prāts, intelekts; meditācijā nostiprināts prāts, kas var adekvāti atspoguļot realitāti). Tāpēc pūlaties no visa spēka un no visas sirds.

______________________________________

* – pēc vietas astroloģiskā laika (6 ir saullēkta laiks un Brahma Muhurta ir pēdējais astroloģiskais periods pirms saullēkta, kas beidzas ar Saules sagaidīšanu)

** – Ištams – izvēlētais ideāls, izvēlētais Dievišķā veidols

*** – bhakti (mīlestības reliģijas) sekotāji biežāk koncentrējas uz sirdi, jogas un zināšanu ceļa sekotāji uz vietu starp uzacīm, daži zināšanu ceļa sekotāji koncentrējas arī uz galvas virsu. Kopējā instrukcija, ko dod Šivananda, ir sekot sava Skolotāja norādījumiem vai savai pārdomātai izvēlei praksi uzsākot un pēc tam koncentrācijas punktu vairāk nemainīt

**** – Lakšja – prāta absorbcija mērķī (kā no loka precīzi palaista bulta ieurbjas mērķī un kļūst ar to vienota tā prāts kļūst vienots ar meditācijas objektu, kā izkausēta sviesta strūkla lejot to traukā plūst nepārtrauktā plūsmā tā prāts meditācijā vienmērīgi plūst meditācijas objekta virzienā; ja šis stāvoklis ir sasniegts, tas ir dabisks process, kas neprasa nekādu piepūli; tādā veidā to apraksta jogas teksti)

***** – šodien to pašu var teikt par sēdēšanu pie TV, datora, atrašanos sociālajos tīklos.