Saskaņā ar Bhagavdgītas rekomendācijām jogiem ir jāsēž uz cietas zemes, Latvijā neaugošas zāles (Desmostachya bipinnata) vai nevardarbīgā nāvē miruša tīģera vai brieža ādas. Budisti uzskata, ka tieši sēžot uz jau pieminētās zāles paklāja Buda ir sasniedzis apgaismību. Šādi īpašie paklāji varēja tikt nodoti no meistara māceklim un kalpoja ļoti ilgi. Diemžēl mums nav gana daudz atbilstošu kvalitāšu briežu un tīģeru, lai apmierinātu visu jogas entuziastu pieprasījumu. Tā vietā varam pagatavot paši vai vienkārši iegādāties jogas paklāju veikalā vai internetā.

Izvēloties jogas paklāju savām vajadzībām vai kā dāvanu sev tuvam cilvēkam, ir jāņem vērā vairāki faktori: cena, materiāls, izmērs, biezums, svars, krāsa, ilgmūžība. Cenu atšķirības skaidrojamas ar materiāla veidu, biezumu un, protams, ražotāja un tirgotāja cenu politiku.

Iesācējiem ieteicams izvēlēties paklājiņu, kura biezums ir 6 mm. Krāsa ir gaumes jautājums, bet izmēram ir jābūt jūsu auguma izmērā. Jogas nodarbībās, kur jānoguļas uz grīdas (joga nidra, miroņa poza u.c.) ir labi, ja nav jāguļ uz grīdas vai zemes.

Jogas paklāji Latvijā

Paklājiņu var pirkt Latvijā vai ārzemēs, veikalā vai internetveikalā, jaunu vai lietotu. Aplūkojot Latvijas jogas preču veikalu piedāvājumu redzams, ka to cenu diapazons jogas paklājiem svārstās no 29 līdz 120 eiro (Rudra). Piegāde aizņem dažas dienas, bet ja pērk uz vietas veikalā var saņemt uzreiz. Piegādes izmaksas nepārsniedz 5 eur.

Lētākus – universālos vingrošanas paklājus var meklēt sporta preču veikalos vai lielajos pašmāju interneta veikalos (Xnet, 1A, 220, Sportland). Pērkot internetā to nav iespējams izdarīt, taču izvēloties lētos paklājiņus būtu jāpievērš īpaša uzmanība to smakai. Pieredze liecina, ka lētie jogas paklāji nepatīkami ož un smaka nepazūd pat pēc vairākiem mēnešiem.

Jogas paklājiņi ārzemēs

Jau tradicionāli ārzemju interneta veikali sniedz plašākas preču izvēles iespējas. Izņēmums nav arī jogas paklāji, kuru klāsts ārzemju veikalos ir ļoti plašs. Izvēloties iegādāties paklājiņu ārzemēs, jāpievērš īpaša uzmanība piegādes izmaksām. Ja plānojat pirkt ārzemēs, iesakam izmantot aliexpress, taču jāŗēkinas ka piegāde aizņems vairākas nedēļas. Tiem, kas ar angļu valodu ir uz jūs noderēs aliexpress katalogs latviski. Attēlā redzamais paklājiņš ir nācis no turienes. Tas ir 6 mm biezs, neslīdošs, ar TPE* pārklājumu. Izmēri 183×61 cm un pieejams dažādās krāsās.

Paklājiņa biezums ir piemērots iesācējiem, bet derēs arī aktīviem hatha jogas praktizētājiem un meditācijai (t.sk. miroņa pozā). Ir Plānāku paklājiņu galvenā priekšrocība ir nelielais izmērs, kas ļauj tos vieglāk transportēt, taču komforts sēžot uz plāna paklāja būs daudz mazāks un izvēli var nākties nožēlot pavisam drīz. No otras puses, ja praktizējat tikai hatha jogu un nodarbībā vienmēr esat kustībā, varat izvēlēties arī plānāku paklāju.

Jogas paklāja kopšana

Katram paklājiņam līdzi nāk lietošanas instrukcija un apraksts. Vairumā gadījumā paklājus var mazgāt ar ūdeni vai mazgājamo līdzekli, taču nedrīkst skrāpēt vai mazgāt veļasmašīnā. Paklājiņus var sabojāt arī ilgstoša atstāšana tiešos saules staros (vasarā). un cita veida neaudzīga apiešanās. Lai noņemtu sviedru vai citus traipus pietiek paklājņu noslaucīt ar mitru drānu, bet jogi mēdz izmantot arī tējas koka eļļu. (Detalizēta pamācība par paklāja tīrīšanu pieejama šeit.)

Papildus izaicinājums jogas paklāju ilgmūžībai ir mājdzīvnieki. Ja jums ir kaķis parūpējieties, lai kaķis nepaliek 1:1 ar izritinātu paklājiņu. Pretējā gadījumā jūsu mājas mīlulis jau pavisam drīz sāks asināt nagus un atstās savu parakstu uz paklājiņa vairākās vietās.


TPE (Thermoplastic elatomer) Saskaņā ar pašreizējiem pētījumiem TPE ir dabai draudzīgs materiāls, kas veidots no pārstrādātiem, bioloģiski noārdāmiem materiāliem. Šis ir jauna tipa materiāls, kas pakāpeniski aizstāj citus tam līdzīgus.